تحریک تخمک گذاری

تحریک تخمک گذاری

برای تحریک تخمدان جهت تخمک گذاری باید یکسری داوری محرک تجویز گردد تا تعداد فراوانی فولیکول  که حاوی تخمک می باشند رشد کنند.

در زمان رخ دادن هر سیکل قاعدگی در تخمدان تعدادی فولیکول رشد می کنند که در مسیر رشد از فولیکول های موجود فقط یکی از آنها رشد می کنند و به مرحله بلوغ  می رسد و در مسیر و انجام فرایند تخمک گذاری از بخش تخمدان رها می شود بقیه فولیکول ها در مسیر تحلیل می شوند و از بین می روند .

تجویز دارو باوری موجب می شود رشد و بلوغ فولیکول های تخمدان بیشتر شود در نتیجه تعداد بیشتری تخمک جمع آوری می شوند ، با انجام این کار شانس باروری افزایش می یابد زیرا زمانی که تعداد بیشتری تخمک جمع آوری گردد تعداد جنین که حاصل می شود بیشتر می شود .

از هورمون های مختلف به شکل دارو برای تحریک تخمدان استفاده می شود که انجام این کار سبب می شود که چندین فولیکول در تخمدان بالغ گردند .

معمولات تحریک تخمدان ها به شکل خوراکی و یا تزریقی به بیمار داده می شود .

تحریک تخمک گذاری

جمع آوری تخمک ها :

پس از هورمون درمانی نوبت به گرفتن تخمک یا عمل پانکچر می باشد ، پس از این مرحله تخمک ها در نزدیک دیواره واژن  قرار می گیرند ، زمانی که تخمک ها در اطراف دیواره واژن قرار گرفتند پزشک با استفاده از بیهوشی عمومی یا موضعی از ناحیه تخمدان تخمک ها را جمع آوری می نماید .

عمل پانکچر را از طریق سونوگرافی ناحیه مهبل می توان مشاهده نمود ، پزشک معالج از طریق صفحه تلوزیونی در حالی که وضعیت تخمدان را تحت نظر دارد از طریق یک سوزن بلند به ناحیه واژن تخمدان وارد می شود و تخمک های بالغ را با پمپ مکش جمع آوری می کند ، معمولا استخراج نمودن تخمک ها به وسیله لاپاراسکوپی صورت می گیرد ، این روش نیاز به بی هوشی عمومی دارد .

منبع: سایت دکتر خاکپور

برچسب گذاری توسط , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + نوزده =