دوقلویی

متخصص زنان خوب بیان می کند برخی موارد باعث می شوند که احتمال به دنیا آمدن دوقلو بیشتر شود که  برخی از این دلایل را در زیر عنوان کرده ایم:

سن مادر 30 سال یا بالاتر باشد .

با کمک دارو حامله شده باشد .

با کمک IVF  حامله شده باشد .

مادران قد بلند

مادران چاق

سابقه دوقلویی در فامیل

این موارد شانس دوقلویی غیرهمسان را در مادر بالا می برند نه دوقلویی همسان را .حال در اینجام ذکر می کنیم منظور از دوقلوی همسان چیست؟

دوقلوی همسان

دوقلوهای همسان زمانی ایجاد می شوند که یک تخمک با یک اسپرم لقاح پیدا می کند و سپس به دو قسمت تقسیم می شود و دو آمبریو را به وجود می آورد . آمبریو به مرحله ای گفته می شود که یک بچه شروع به رشد می کند و هر آمبریو به یک بچه تبدیل می شود . در خصوص دوقلویی لازم است بدانید که تمام ژن های دوقلوهای همسان ، یکسان است . این دوقلوها هم جنس و خیلی شبیه به هم هستند دوقلو های همسان کمتر از دوقلوهای غیر همسان دیده می شوند .

حاملگی دوقلو

دوقلوهای غیر همسان

دوقلوهای غیرهمسان زمانی ایجاد که دو تخمک متفاوت با دو اسپرم مجزا لقاح پیدا می کنند بنابراین دو آمبریو ایجاد می شوند که هر کدام رشد می کنند و یک بچه می شوند . دوقلوهای غیر همسان بعضی از ژن هایشان مشترک است اما نه همه ژن ها . در واقع این دوقلوها مثل خواهر برادرهای دیگر هستند که در یک زمان متولد می شوند . این دوقلوها ممکن است دو دختر ، دو پسر یا یک دختر و یک پسر باشند .

 

 

 

خانم های حامله دوقلو چه چیزهایی را باید بدانند ؟

پزشکتان درباره مقدار وزنی که باید بگیرید و میزان فعالیتتان با شما گفتگو می کند . در ضمن با شما در مورد مسائل و مشکلاتی که ممکن است همراه حاملگی دوقلویی اتفاق بیفتد ، صحبت می کند . مهم ترین مسئله ای که باید بدانید این است که بچه ها زودتر از زمان حاملگی یک قلو به دنیا خواهند آمد ، حدودا سه هفته زودتر یعنی در سن حاملگی 37 هفته و نیز باید بدانید که خانم های حامله دوقلو با احتمال بیشتری به افزایش فشار خون حین حاملگی دچار می شوند .

 

برچسب گذاری توسط ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 5 =