فشار خون در دوران بارداری

فشار خون در دوران بارداری

فشار خون در دوران بارداری چه عوارضی دارد؟علائم فشار خون بالا در بارداری چیست؟ چه عواملی باعث کاهش فشار خون در بارداری می شوند؟ برای دانستن پاسخ این سوالات مطلب ذیل را مطالعه کنید.

فشار-خون-در-بارداری

فشار-خون-در-بارداری

شایع ترین بیماری در دوران بارداری

فشار خون بالا در بارداری یا مسمومیت حاملگی که با نام علمی پره اکلامپسی شناخته می شود، از شایع ترین بیماری در دوران بارداری است. این بیماری اگر به موقع تشخیص و درمان نشود با عوارض بسیار شدید برای مادر و جنین وی همراه است ولی در صورت پیگیری های به موقع و درمان های موثر، می توان به نسبت زیادی از عوارض آن جلوگیری کرد و جان مادر و جنین را حفظ نمود که این خود بسیار حائز اهمیت است.

فشار خون در بارداری می تواند برای مادر و جنین خطرناک باشد. جهت دریافت مشاوره از دکتر مظفری کرمانی متخصص زنان در غرب تهران می توانید با شماره ۴۴۴۸۴۶۶۳ – ۴۴۶۰۸۱۰۱ تماس حاصل نمایید.

اینستاگرام دکتر فریده مظفرکرمانی بهترین متخصص زنان تهران 

بیماری های خطرناک دوره بارداری یا بیماری هایی که باعث مرگ و میر مادر می شود کدامند؟

 • خونریزی های حین بارداری یا بعد زایمان
 • فشار خون بالا در بارداری یا پره اکلامپسی
 • عفونت ها
 • اختلالات انعقادی و لخته شدن خون یا ترومبوز در عروق اندام ها یا ریه و…

علت ایجاد فشار خون در بارداری

فشار خون در بارداری به دلیل تغییرات و عملکرد جفت ، تغییرهورمون های بارداری و ماهیت بارداری در فرد ایجاد می شود که به این حالت فشار خون ناشی از بارداری می گویند.
معمولا این فشار خون ها در اواخر بارداری یعنی سه ماهه سوم به بعد به وجود می آید و وقتی بارداری به پایان رسید فشار خون به حالت طبیعی باز می گردد و امکان دارد در بارداری بعدی فرد دوباره دچار فشار خون شود ولی محدود به بارداری ها است.

پره اکلامپسی یا مسمومست بارداری چیست؟

گاهی اوقات فشار خون بدون علت مشخص به حدی بالا می رود که روی کلیه ها و دفع ادرار مادر باردار تاثیر می گذارد مادر بعد از انجام آزمایشاتی متوجه می شود که کلیه های او پروتیین دفع می کند که به طور طبیعی نباید در ادرار فرد سالم وجود داشته باشد. فشار خون بالا در کنار دفع پروتیین در ادرار را پره اکلامپسی می گویند.

چه زمانی می گوییم مادر باردار دچار فشار خون بالا شده است؟

فشار خون مادر باردار نباید بیشتراز 14 روی 9 باشد بالا بودن فشار بیشتر از این مقدار را فشار خون بالا می گویند. اگر این فشار خون بالا به دفعات مکرر و در شرایط مختلف چک شد و پایین نیامد خطرناک است و باید مادر باردار به مراکز پزشکی مراجعه کند تا با انجام آزمایش ادرار دفع پروتئین در ادرار او چک شود واگر مثبت بود مادر دچار مسمومیت بارداری شده است.

علائم پیشگیری فشار خون بالا در مادر باردار کدام است ؟

 • سردرد

ممکن است در دوران بارداری سردر به طور طبیعی وجود داشته باشد ولی سردرد ناشی از فشار خون بالا به صورت خاصی است به طوری که درد در پشت گردن وجود دارد و تا پیشانی کشیده می شود و در قعر چشم ها احساس فشار شدیدی دارید.

 • اختلالات بینایی

فشار بالا باعث به وجود آمدن ادم و تورم در قسمت های مختلف می شود و این امر باعث تاری دید پایدار و دو بینی بیمار می شود. در بعضی موارد چشم دچار فشار خون بالا می شود که ربطی به فشار خون بالا ندارد وباید در حوضه چشم پزشکی بررسی شود.

 • درد در سر شکم

هنگامی که فشار خون بالا می رود خون با فشار زیادی وارد کبد می شود که باعث کشیدگی کبد واحساس درد در آن ناحیه می شود که با تهوع و استفراغ همراه است.

اگر فشار خون بالا درمادر باردار کنترل نشود چه اثرات زیان باری در پی دارد؟

اگر فشار خون بالا در مادر باردار کنترل نشود مادر دچار تشنج ، خونریزی مغزی ، آسیب قلبی و کلیوی شود. همچنین این عارضه موجب اختلال در نظم زمان زایمان شود.

روش های کاهش فشار خون دربارداری

 • ورزش روزانه

ورزش کردن در دوران بارداری مانند دارو در بهبود فشار خون بالا موثر است و به همین دلیل است که انجام مرتب حرکات ورزشی برای کاهش فشار خون توصیه می شود.

 • کاهش میزان نمک مصرفی

در صورت زیاده روی در مصرف نمک آب مازاد در بدن ذخیره شده و فشار بالا می رود.

 • استعمال دخانیات در دوران بارداری

استعمال دخانیات باعث افزایش پلاک های چربی در عروق میشود و فرد دچار فشار خون می شود.

 • خواب کافی

خواب به مدت حداقل 6 ساعت در روز به کاهش فشار خون کمک می کند.

 • کنترل وزن در دوران بارداری

خودداری از مصرف مواد الکلی در دوران بارداری

 • تاثیر تغذیه بر فشار خون بالا

در دوران بارداری بهتر است بیشتر از سبزیجات و میوه ها استفاده کنیم و تا میتوانید مصرف نمک را کم کنیم

بهترین متخصص زنان در تهران

برچسب گذاری توسط , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =