کیست تخمدان چیست ؟

کیست تخمدان چیست ؟

کیسه پراز خون یا پر از آب را کیست تخمدان می گویند که در ناحیه تخمدان است و معمولا در زمان تخمک گذاری یعنی در زمانی که تخمک از تخمدان آزاد می شود بوجود می آید ، ایجاد این کیست علت مشخصی ندارد اما در اغلب موارد علت ایجاد آن وجود اختلالات هورمونی در بیمار می باشد ، اولین اختلالی که این کیست ایجاد می نمایید به تعویق انداختن دوره عادت ماهانه می باشد و در اکثر مواقع به شکل فیزیولوژی بروز می کند .

به کیست های ساده فیزیولوژی گفته می شود ، زمانی که تخمک های که به شکل ماهانه آزاد شوند ، رشد این تخمک ها 5-4 سانتی متر می باشد و بخش زیادی از این کیست را کیسه آب تشکیل داده است

و در اغلب موارد این نوع از کیست ها درد جسمانی ندارند و تنها نشانه و علائم آنها به تاخیر افتادن عادت ماهانه می باشد .

یکسری از کیست ها بنام اندومتریوما هستند که این نوع از کیست ها در تخمدان وجود دارند که جز خانواده فیزیولوژی نمی باشند ، این کیست ها نیز پر ازخون بوده  و به دلیل اینکه در این کیست ها خون راه خروجی ندارد با رخ دادن سیکل پریود نه تنها کوچکتر نمی شوند بلکه بزرگ تر می شوند در نتیجه به بوجود آمدن این کیست ها ، کیست  اندومتریوزیس می گویند .

کیست تخمدان چیست

در زنان دو تخمدان وجود دارد که  کار آنها ذخیره و آزاد کردن تخمک می باشد ، تخمدان ها در اطراف رحم می باشند که دارای سایزی به  اندازه گردو می باشند،  تخمک هر ماه یکبار تولید می شود که به موجب این  فرایند قاعدگی ماهانه رخ می دهد .

تخمک در داخل کیسه ای بنام فولیکول داخل تخمدان رشد می نمایید ومنتظر مانده تا رحم برای پذیرش آن آماده گردد . در این زمان مخاط رحم ضخیم شده و خود را برای حاملگی آماده می سازد روی دادن این سیکل هر ماه می باشد و با لقاح پیدا نکردن تخمک پایان می یابد .در صورتی که محتویات رحم نتوانند از تخم لقاح  پیدا نمایند خارج می شوند و سبب بروز سیکل قاعدگی می شوند .

علائم و نشانه های کیست تخمدان :

کیست تخمدان را فقط با عقب افتادن زمان و دوره عادت ماهانه هم چنین وجود درد در ناحیه لگنی میتوان شناخت ، در اکثر مواقع شخص هیچ گونه دردی را در بدن خود احساس نمی نمایید ، اما در برخی از موارد  به علت پیچ خوردن کیست دور پایه خود سبب ایجاد درد بسیاری در بیمار می شود .

از معضلاتی که کیست تخمدان ایجاد می نمایید شامل موارد زیر می باشد :

  • ایجاد نمودن چاقی در بدن شخص مبتلا به این بیماری
  • درشت شدن استخوان ها و عضلات
  • رویش مو بر روی صورت و بدن
  • ایجاد شدن خصوصیات مردانه
  • آکنه و عادت ماهیانه نامنظم
  • ناباروی
  • افزایش ابتلا شدن به دیابت
  • سکته و حملات قلبی
  • سرطان رحم و…..

منبع: سایت دکتر خاکپور .

 

برچسب گذاری توسط , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 5 =